Haber

Ürdün, İsrail’in Şifa Hastanesi’ne düzenlenen baskını kınadı

Ürdün, İsrail’in sabah saatlerinde baskın düzenlediği Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde sivillerin ve sağlık personelinin güvenliğinden İsrail’in sorumlu olduğunu belirtti.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun Gazze’deki Şifa Hastanesi’ne düzenlediği baskını, “Hamas’ın operasyonlarında kullandığı” gerekçesiyle kınandı.

Açıklamada, İsrail güçlerinin yaptığı baskının, başta 1949 Cenevre Sivillerin Korunması Sözleşmesi olmak üzere uluslararası insani hukuku ihlal ettiği belirtilerek, Şifa Hastanesi’ndeki sivillerin ve sağlık çalışanlarının güvenliğinden İsrail’in sorumlu olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Gazze’deki tehlikeli koşulların Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin hukuki sorumluluk üstlenmesini gerektirdiği belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, uluslararası toplumun ahlaki sorumluluğunu üstlenmesi ve işgalci güç İsrail’e, saldırıları hiçbir gerekçeyle meşrulaştırılamayan, başta kadın ve çocuklar olmak üzere sivillere yönelik devam eden saldırılarına son vermesi için baskı yapması gerektiği kaydedildi.

İsrail ordusu bu sabah Gazze’de binlerce hasta ve yerinden edilmiş sivilin yaşadığı bölgenin en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi’ne baskın düzenledi.

mucurajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu